İshale iyi gelen yiyecek ve içecekler

 

 

 

 

 

 

 

  İshali Hafife Almayın

İshal vücutta çok ciddi manada su kaybı yaratan bir rahatsızlıktır. Su kaybı nedeni ile bol su almak gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvı geri alınmalıdır. İshal olduğunuzda iyi gelen içecekler ve yiyecekler nelerdir?

Genellikle gıda zehirlenmeleri ile ortaya çıkan ishal, bazı hastalıklar, ilaç yan etkileri ve virüs, bakteriler ile başlayabilir. Genelde çok sıvı tüketildiğinden sindirimi güç olmayan yiyecekler ile bol sıvı alınması gerekmektedir. Süt, kafein, baharatlı, yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Ekmek, pirinç, muz ve elma en faydalı yiyeceklerdir. Genelde düşük lifli gıdalar kullanılması gerektiğinden pirinç ve pirinç suyu içinde ki nişasta nedeni ile faydalıdır. Elma ishale iyi gelir fakat, elmanın kabuğu ishali şiddetlendireceğinden soyulmuş elma tüketilmelidir. Böğürtlen ve böğürtlen suyu, limon suyu ishale iyi gelen içeceklerdir.

Elma sirkesi, kepek, keçiboynuzu, havuç, sarımsak, bal, patates, zencefil ishale iyi gelir. Fakat en etkili yöntem kaybedilen tuzu yerine koymaktır. Yani elektrolit dengesi sağlanmalıdır. 1 litre suya, 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Sık aralıklarla tüketilir. 24 saat içinde ishal geçmiyorsa hemen hekime başvurmak gereklidir. Dışkıda kan tahlilleri ve bakteri araştırması ile tedavi farklı ilaçlar ile devam edebilir.

Hangi Balık yağını ve omega 3 kapsülünü kullanarak depresyon ve panik ataktan kurtuldum? Öğrenmek İçİn  tıklayın

Uzun süre süren ishaller, yaşlılar ve çocuklar için çok tehlikelidir. Genelde çocuklarda ve bebeklerde laktoz emilim düzeni bozulur. Bu nedenle süt ve yoğurt gibi besinler bir süre verilmeyerek dengenin bulunması sağlanır.

Kafanıza göre antibiyotik almak ishali tehlikeli bir hale soktuğu gibi genelde virüs kaynaklı ishalde antibiyotiğin pek de etkisi olamamaktadır. İshal kesici ilaçlarsa sadece çok hafif ishalde kullanılır. İshal virüs kaynaklıysa bakterilerin artmasına ve yayılmasına neden olurlar.

İshal konusunda bağırsak rahatsızlıkları baş rol oynamakta ve bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda ishal ve bağırsak rahatsızlıkları kronikleşerek düzensiz hale gelmektedir. Bunun çaresinin bağırsaklardaki iyi huylu ve faydalı bakteri sayısını artırmaktan geçtiğini bilim adamları ve uzmanlar belirtmektedir. Bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısını arttırmak ve bu kronik ishal rahatsızlığına son vermek için aşağıdaki videoda da bir ürün tavsiyesi vardır. Bu videoyu izleyerek ishal ve bağırsak rahatsızlıkları ile ilgili daha geniş bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki videoda belirtilen ürünü distribütör olarak çok ucuza temin etmeniz mümkün. Bunun için iletişim formunu doldurarak veya makalenin altına yorum yaparak bize ulaşınız.

Şu ana kadar 2 yorum yapıldı.

  1. can diyor ki:

    Balık yağını nasıl alabiliriz

    • admin diyor ki:

      Merhabalar Can Bey. Mail hesabınızı kontrol ederek bilgilere ulaşınız. Sağlıklı günler diliyorum